Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Milyonlarca Çalışanın Beklediği Asgari Ücret Zamı Belirsizliğe Sürükleniyor

Milyonlarca Çalışanın Beklediği Asgari Ücret Zamı Belirsizliğe Sürükleniyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
7 0

Asgari Ücretlinin Alım Gücü Temmuz Ayında Dibe Vuracak

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete zam konusu belirsizliğe sürüklenirken, mevcut şartlarla asgari ücretlinin alım gücü temmuz ayında enflasyonun altında kalacak.

Memur ve Emekli Maaşları Artarken Asgari Ücretlilere Zam Yapılmayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan son anda zam sürprizi gelmezse temmuzda 4 milyon memur ve 12 milyon emeklinin aylığı yüzde 20.3 ile 25.8 arasında artarken asgari ücretlilerle 10 bin liralık en düşük emekli aylığına hiç zam yapılmayacak.

Asgari Ücretlinin Alım Gücü Eriyecek

Yılbaşı zammından bu yana enflasyondaki artış yüzde 25’i aşacağı için asgari ücretin alım gücü 13 bin 515 liraya, en düşük emekli aylığının alım gücü de 7 bin 949 liraya düşecek. Bu durum, asgari ücretli ve emeklinin reel gelirinin azalacağı anlamına geliyor.

Özel Sektör Çalışanları da Etkilenecek

Asgari ücrete zam yapılmaması, asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş alanlar başta olmak üzere sendikası olmayan tüm özel sektör çalışanlarını da olumsuz etkileyecek. Asgari ücretin alım gücü kayıpla 13 bin 515 liraya düşerken yıl sonunda enflasyon tahminlerine göre 12 bin 320 liraya kadar düşebilir.

Refah Payı ve Zam Yapılmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını ve asgari ücrette herhangi bir artış olmayacağını belirtirken, emeklilere refah payı veya asgari ücret zammı gibi bir çalışmanın olmadığını ifade etti.

İlgili Yazılar