Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Mehmet Şimşek’in Ekonomi Yönetimindeki İlk Yılı: Enflasyon ve Yoksulluk Arttı

Mehmet Şimşek’in Ekonomi Yönetimindeki İlk Yılı: Enflasyon ve Yoksulluk Arttı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Mehmet Şimşek’in Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, göreve başladığı ilk yılın ardından yaptığı açıklamada, ekonominin doğru yolda olduğunu belirtti ancak dar gelirli kesimlerin daha da fakirleştiği gerçeğiyle karşılaşıldı. Faizler yükseldi, enflasyon zirve yaptı ve alım gücü azaldı.

Yükselen Enflasyon ve Ekonomik Zorluklar

Ekonomideki dengesizlikler nedeniyle enflasyon fırladı, sabit gelirli vatandaşlar ay sonunu zor getirir hale geldi. Şimşek, sosyal medyadan programlarını kararlılıkla uygulayarak enflasyonu düşürmeyi hedeflediklerini ifade etti ancak bu yönde henüz belirgin bir ilerleme kaydedilemedi.

Ekonomik Zorlukların Artması

Şimşek’in ikinci yılına girdiği şu günlerde, ekonomik zorlukların devam ettiği görülüyor. Asgari ücret ve düşük emekli maaşlarına yapılan artışlar kısıtlanırken yeni vergiler, zamlar ve tasarruf önlemleri yoksul kesimi daha da zor duruma sokmaya devam ediyor.

Artan Fiyatlar ve Yoksulluk

Şimşek’in göreve başladığı dönemden bu yana mazot, ekmek, gıda fiyatları gibi temel ihtiyaçların fiyatları ciddi şekilde arttı. Yoksul kesimin sayısı artarken enflasyon da yükselişini sürdürdü.

Şimşek’in Politikaları ve Değerlendirmesi

Şimşek, programlarında harcama disiplini, tasarruf, vergide adalet ve verimlilik odaklı politikalarını sürdüreceğini belirtti. Ancak yoksul kesimin daha da zor duruma düşmesine neden olan politikaları tepki çekiyor.

İlgili Yazılar