Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kamuda Çifte Maaş Uygulaması Yasallaşıyor

Kamuda Çifte Maaş Uygulaması Yasallaşıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
6 0

Yasa Değişikliği ile Kamudaki Çifte Maaş Uygulaması Kalıcı Hale Geliyor

Kamuda görev alan bürokrat veya bakan yardımcılarına ikinci bir koltuk verilmesi durumunda, ‘huzur hakkı, ücret, ikramiye’ gibi isimler altında ek bir ödeme yapılacak. Bu uygulama ile birlikte, bu kişilere ayda 98 bin 42 lira, yılda da 1 milyon 170 bin liraya kadar ek gelir sağlanacak.

Çifte Maaş Uygulaması Toplumda Tartışma Yaratıyordu

Emeklilerin 10 bin lira, asgari ücretlilerin 17 bin lira gibi gelirlerle geçinme mücadelesi verdiği bir dönemde, kamudaki çifte maaş uygulaması toplumda tepkilere neden oluyordu. Bu tepkilerin ardından hükümet, bu uygulamaya son vereceğini duyurdu ve AKP’li milletvekilleri tarafından yeni düzenlemeleri içeren bir kanun teklifi hazırlandı.

Yüksek Limit Belirlendi

Yapılan düzenlemeyle birlikte, kamuda farklı bir kurumda yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirilen bürokratlara ayda 98 bin 42 liraya kadar ek gelir imkanı tanındı. Bu ek gelir, memur maaş katsayısına endeksli olacak ve her 6 ayda bir zam oranında artacak.

Bu uygulamayla, bir bürokratın aylık geliri 208 bin liraya, yıllık geliri ise 2.5 milyon liraya kadar çıkabilecek. Aynı bürokratın farklı kurumlarda görevlendirilmesi durumunda elde edilen gelirler bütçeye aktarılacak.

Çifte Gelir Olarak Tanımlanmayacak

Milyonlarca emekli ve çalışanın kısıtlı gelirlerle geçinmek zorunda olduğu bir ortamda, kamudaki çalışanlara ‘maaş’ olmayan adı altında ek gelir ödenecek. Bu durum, binlerce bürokratın ek gelir elde etmesine neden olurken, bu gelirler yasal bir zeminde sağlanmış olacak.

İlgili Yazılar