Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İstanbul’da Yaşam Maliyeti Rekor Seviyede Arttı!

İstanbul’da Yaşam Maliyeti Rekor Seviyede Arttı!

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

İstanbul’da Yaşam Maliyeti 61.523 Liraya Ulaştı

Mayıs ayında Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 75.45 ile rekor seviyeye ulaşırken, İstanbul’da yaşam maliyeti bir yılda yüzde 83.6 oranında artarak 61.523 liraya yükseldi. İstanbul Planlama Ajansı raporuna göre dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti bir önceki aya göre 2.189 lira arttı.

Enflasyon ve Yüksek Maliyet Halkı Zorluyor

İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Buğra Gökçe, farklı kurumların açıkladığı enflasyon oranlarına dikkat çekerek, enflasyonun artışıyla hayat pahalılığının arttığını belirtti. Gökçe, yüksek enflasyon ve artan maliyetlerin halkın yaşamını zorlaştırdığını vurgulayarak, maalesef İstanbul’da her 10 kişiden birinin aç yatağa girdiğine dikkat çekti.

Mercimek ve Hijyen Ürünlerinde Fiyat Artışı

Temel tüketim maddelerindeki fiyat artışları incelendiğinde en dikkat çeken artışın yüzde 116.54 ile mercimek fiyatlarında yaşandığı görüldü. Hijyen ürünlerinde de büyük artışlar yaşandı. Çamaşır için temizlik ve bakım ürünlerindeki fiyat artışı yüzde 219.58’e ulaşırken, tuvalet kağıdında yüzde 134.44, çamaşır için temizlik ve bakım ürünlerinde yüzde 122.26 artış kaydedildi.

İlgili Yazılar