Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail’li Politikacı Gazze’de Yasa Dışı Yerleşim Yerleri İçin Çağrıda Bulundu

İsrail’li Politikacı Gazze’de Yasa Dışı Yerleşim Yerleri İçin Çağrıda Bulundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

İsrail’li Politikacı Smotrich, Gazze’deki Yerleşim Yerleri İçin Tartışma Yarattı

İsrail’li politikacı Smotrich, yaptığı bir konuşmada, Gazze’nin merkezindeki eski bir yasa dışı yerleşim yerine atıfta bulundu. Gazze Şeridi’nde yasa dışı yerleşim birimleri için “planlamanın zamanının geldiğini” söyleyen Smotrich, “Sizin için Kfar Darom’da (Gazze’deki eski bir yasa dışı yerleşim birimi) yeni bir yer planlamaya başlayacağım.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze Politikası ve Smotrich’in Açıklamaları

İsrail ordusunun Gazze’de uzun vadeli planlarına işaret eden Smotrich, “Savaşçılarımız Gazze Şeridi’ni fethedecek. Gerçeği söylemek gerekirse yerleşimin olmadığı yerde güvenlik de olmaz.” yorumunda bulundu. Smotrich, İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistin topraklarını gasbetmesinin en ateşli savunucularından biri olarak biliniyor.

Uluslararası Hukuka Aykırı Davranışlar

İsrail, 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda işgal ettiği Gazze Şeridi’nden 2005’te çekilmiş olsa da, Hamas’ın iktidara gelmesiyle birlikte Gazze Şeridi’ni abluka altına almıştı. İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da 451 bin, Doğu Kudüs’te ise yaklaşık 230 bin İsrailli yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki bu gasplar yasa dışı sayılıyor.

İlgili Yazılar