Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İspanya’da AP Seçimlerinde PP Birinci Parti Çıktı

İspanya’da AP Seçimlerinde PP Birinci Parti Çıktı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

İspanya’da AP Seçimlerinin Resmi Sonuçları Açıklandı

İspanya’nın Avrupa Parlamentosu’na (AP) gönderdiği parlamenterlerin sayısında Almanya, Fransa ve İtalya’dan sonra 61 sandalye ile en fazla sahibi olduğu biliniyor. İçişleri Bakanlığı’nın duyurduğu resmi sonuçlara göre, İspanya’da AP seçimlerinde birinci parti çıkan Partido Popular (PP) oldu.

PP’nin Aldığı Parlamenter Sayısı ve Oy Oranı

İspanya’nın sahip olduğu 61 sandalyenin 22’si PP’ye, 20’si Sosyalist İşçi Partisi’ne (PSOE), 6’sı Vox’a, 3’ü Sumar İttifakı’na, geri kalan 10’u ise diğer siyasi partilere dağıldı. PP’nin oy oranı Temmuz 2023’teki seçimlere göre artarak yüzde 33,06’dan yüzde 34,18’e çıkarken, PSOE’nin oy oranı düşüş göstererek yüzde 31,68’den yüzde 30,19’a geriledi.

Diğer Partilerin Durumu ve Sürpriz Sonuçlar

Aşırı sağcı Vox’un oy oranı düşüş gösterirken, yeni kurulan partiler arasında dikkat çeken Luis Perez liderliğindeki “Kutlama Sona Erdi” partisi yüzde 4,59 oy oranıyla sürpriz bir başarı elde ederek 3 parlamenter gönderdi. Sol içindeki Sumar İttifakı ise 3 parlamenterle AP’ye temsilci gönderdi. Podemos ise 2 parlamenterle AP’de yer aldı.

Seçimlere Katılım Oranındaki Düşüş

İspanya’da yapılan AP seçimlerine katılım oranı, 2019’daki seçimlere göre yaklaşık 11 puan düşerek yüzde 50’nin altında kaldı. Bu durum, seçimlere katılım konusunda düşüş yaşandığını gösteriyor.

İlgili Yazılar