Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran ve Bahreyn, Diplomatik İlişkilerin Yeniden Tesisi İçin Görüşmelere Başladı

İran ve Bahreyn, Diplomatik İlişkilerin Yeniden Tesisi İçin Görüşmelere Başladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

İran ve Bahreyn Dışişleri Bakanları Tahran’da Bir Araya Geldi

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri ile Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani, başkent Tahran’da bir araya geldi. Görüşme sonrasında yayımlanan ortak açıklamada, iki bakanın, Tahran ile Manama arasında 8 yıl önce kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi için ikili görüşmelere başlama konusunda anlaştığı belirtildi.

Bahreyn-İran İlişkilerindeki Gerilim

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da yaşanan gerginlik sonrasında Bahreyn ile İran arasındaki ilişkiler gerilmişti. Bahreyn, İran ile diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı. Ancak Suudi Arabistan’ın 7 yıl aradan sonra 10 Mart 2023’te İran ile ilişkileri yeniden başlatmasının ardından Bahreyn de bu adımı memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Yeniden Başlayan Diplomatik Girişim

Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani, Asya İşbirliği Diyaloğu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Tahran’a gelmişti. İki ülke bakanının görüşmesinde, diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi konusunda atılacak adımlar ele alındı. Bahreyn’in İran ile ilişkilerinin normalleşmesi, bölgedeki gerilimin azalmasına katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar