Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Emeklilere Promosyon Ödemeleriyle İlgili CHP ve Bakanlık Arasındaki Tartışma

Emeklilere Promosyon Ödemeleriyle İlgili CHP ve Bakanlık Arasındaki Tartışma

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Uraloğlu’nun Açıklamaları

Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’nın soru önergesine yanıt veren Uraloğlu, Türkiye genelinde 853 noktada hiçbir banka şubesinin olmadığını ve 360 bin 55 emekli vatandaşın maaşını PTT şubelerinden aldığını belirtti. 2017-2023 yılları arasında PTT’den emekli maaşı alanlara promosyon ödemesi yapıldığını ifade eden Uraloğlu, son promosyon ödemesinin 2023 yılı Mart ayında gerçekleştiğini, bu tarihten sonra herhangi bir ödeme yapılmadığını aktardı.

CHP’nin Talebi

CHP’li Pala, Uraloğlu’nun açıklamaları üzerine, emeklilerin maaşlarını alacakları kurumu kişisel tercihlerine göre seçebileceklerini ancak 853 yerleşim yerinde hiçbir banka şubesinin olmamasının bu seçimi kısıtladığını belirtti. Pala, PTT’den maaş alan emeklilerin çoğunluğunun bu durumu zorunluluktan dolayı yaşadığını vurgulayarak, Bakanlığın acil olarak PTT’den maaş alan emeklilere geçmiş 15 aylık dönemi de kapsayacak şekilde promosyon ödemesi yapması gerektiğini belirtti.

Varlık Fonu İlişkisi

CHP’li Pala, PTT’nin 7 yıl boyunca emeklilere promosyon ödemeleri yaptığını ancak 15 ay önce Bankacılık Kanunu’na tabi olmadığını fark ederek ödemeleri durdurduğunu aktardı. Pala, PTT’nin Türkiye Varlık Fonu’na devri ile bu durumun ilişkili olup olmadığını Bakan Uraloğlu’na sorduğunu ancak henüz bir yanıt alamadığını belirtti.

İlgili Yazılar