Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Emekliler ve Asgari Ücretliler Kaybederken Köprü Müteahhitleri Kazanıyor

Emekliler ve Asgari Ücretliler Kaybederken Köprü Müteahhitleri Kazanıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Hazine, Köprü İşletmecilerine 18 Milyar Liradan Fazla Ödeme Yaptı

Emekliler ve asgari ücretlilerin kaybı yılın ilk yarısında artarken, yapılan açıklamalara göre bu dönemin kazananları köprü müteahhitleri oldu. Hazine, Osmangazi, Çanakkale, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi projeler için sadece yılın ilk yarısı için işletmeci firmalara 18 milyar liradan fazla ödeme yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz’dan Eleştiri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İktidar şirketlerin kur kaybını dert edindi. Dolarları üç beş şirkete aktarmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. Yavuzyılmaz, bu projeler nedeniyle hazineye verilen garantilerin faturaları artıracağını belirtti.

Geçiş Ücretlerinde Artış Bekleniyor

Yavuzyılmaz, yap-işlet-devret projeleri kapsamında yapılan ödemelerin artmasıyla geçiş ücretlerinde de bir artış beklendiğini vurguladı. Temmuz ayında geçiş ücretlerinde zamlanacağını belirten Yavuzyılmaz, “Hazine bu projeler için bir önceki yıla göre 2 kat fazla ödenek ayırmak durumunda kalıyor” şeklinde konuştu.

1 Temmuz itibarıyla Osmangazi Köprüsü’nde geçiş ücretlerinin 1.808 TL’ye, Çanakkale Köprüsü’nde 740 TL’ye, Avrasya Tüneli’nde 213 TL’ye ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 180 TL’ye çıkacağını aktaran Yavuzyılmaz, “Geçiş yapan her araç için fark ödemesi Osmangazi’de 1.409 TL, Çanakkale’de 321 TL, Yavuz Sultan Selim’de 131 TL ve Avrasya Tüneli’nde 101 TL olacak” dedi.

İlgili Yazılar