Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

KEİ’nin Kuruluşu ve Üye Ülkeleri

KEİ, Türkiye’nin öncülüğünde 25 Haziran 1992’de İstanbul Zirvesi’nde kuruldu. Örgütün daimi sekretaryası İstanbul’da bulunmaktadır. Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan KEİ’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır.

KEİ’nin Misyonu ve Hedefleri

KEİ, Karadeniz Bölgesi’nde barış, istikrar ve refahı sağlayarak dostane komşuluk ilişkilerini teşvik etmeyi amaçlar. Ekonomik işbirliği temelinde hareket eden örgüt, bölgenin ekonomik potansiyelini ve coğrafi avantajlarını kullanarak işbirliğini geliştirmeyi hedefler.

KEİ’nin Yapısı ve Faaliyetleri

KEİ‘nin tek karar organı Dışişleri Bakanları Konseyi’nden oluşur. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi ve KEİ İş Konseyi gibi kuruluşlar örgüte bağlı olarak faaliyet gösterir. Ticaret, ekonomi, ulaştırma, enerji, haberleşme, bilim ve teknoloji gibi alanlarda çalışma grupları bulunan KEİ, dış dünyaya açık bir çalışma anlayışına sahiptir.

KEİ’nin Geleceği ve Rolü

KEİ‘nin gelecekte politik konularda işbirliği mekanizmaları geliştirebilecek bir kurumsal kimliğe sahip olduğu belirtilmektedir. Rusya-Ukrayna Savaşı gibi etkenlerin örgütü etkilemesine rağmen, KEİ’nin gelecekte Karadeniz’in ekonomik önemi bakımından yeni ortak mekanizmalar oluşturabilecek bir platform olabileceği ifade edilmektedir.

İlgili Yazılar