Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’nin İhracat Artışını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’nin İhracat Artışını Değerlendirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
6 0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ihracat artışına ve dünya ihracatından aldığı paya dikkat çekti. Yılmaz, “Dünyada ihracat daralırken, ülkemizin ihracat artışı devam ediyor. Sonuç olarak dünya ihracatından aldığımız pay büyüyor. Artan pazar payımız, dünya ekonomisinde yaşanacak canlanmanın ihracatımızda çarpan etkisini artıracaktır.” dedi.

Türkiye’nin İhracat Rakamları

Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğindeki ihracatı 63,6 milyar dolar olarak açıklandı. Dünya Ticaret Örgütü’nün verilerine göre, dünya ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 düşüşle 5 trilyon 919 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, Türkiye’nin ihracatı ise yüzde 3,6 artış gösterdi ve 63 milyar 603 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Küresel İhracat ve Türkiye’nin Payı

Açıklamada, küresel ihracattaki düşüşe rağmen Türkiye’nin ihracatındaki artışın devam ettiği vurgulanarak, Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı payın yükseliş eğiliminde olduğu belirtildi. Türkiye’nin ihracatının, yıllıklandırılmış olarak %0,8 artışla 257,6 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

Ticaret Bakanlığı ise Türkiye’nin küresel ticaretteki payını artırmak için katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı ihracat politikalarını ve stratejilerini sürdürdüklerini ve küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirerek Türkiye’nin konumunu daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

İlgili Yazılar