Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı ve CHP Genel Başkanı Emekli Maaşı ve Asgari Ücret İçin Uzlaştı

Cumhurbaşkanı ve CHP Genel Başkanı Emekli Maaşı ve Asgari Ücret İçin Uzlaştı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Özel, Vergide Adalet İçin Ortak Çalışma Kararı Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasında gerçekleşen görüşme, popülist söylemlerin ötesinde emekli maaşı ve asgari ücretin yükseltilmesi konusunda **makro bir çözüm** bulunması için uzlaşıldığını gösterdi. Bu kapsamda vergide adaletin sağlanması ve vergi gelirinin artırılması için **ortak çalışma** yapılmasına karar verildi.

Yapılacak Eklemelerle Torba Kanun Geliyor

Erdoğan ve Özel’in uzlaşısı sonucunda, AKP iktidarının üzerinde aylardır çalıştığı torba kanuna **eklemeler** yapılabileceği belirtiliyor. Çok kazananın fazla vergi ödeyeceği bir sistemin hedeflendiği ve gelire göre doğalgaz tarifesi uygulamasının da gündemde olduğu torba kanunun 30 maddesinin, Meclis tatile girmeden önce görüşülmesi bekleniyor.

Vergi Sisteminde Yapılacak Değişiklikler

Özel ve Erdoğan’ın görüşmesinde vurgulanan nokta, **adaletli bir vergi sistemi** oluşturulması gerekliliğiydi. Bu kapsamda, gelire göre doğalgaz tarifesi ve vergi sisteminde **değişiklikler** yapılması planlanıyor. Ayrıca, bazı vergi muafiyetlerinin kaldırılması ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilmesi de gündemde.

Gelire Göre Doğalgaz Tarifesi ve Vergi Sistemi

Yapılacak düzenlemelerle gelire göre doğalgaz tarifesi uygulanacak. Buna göre, geliri yüksek olan vatandaşlar faturanın tamamını öderken, dar gelirli vatandaşlar faturanın **üçte birini** ödeyecek. Bu şekilde, bütçe gelirlerinin artırılması ve yoksul kesimlerin desteklenmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar