Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cevdet Yılmaz: “İstihdam Artışı Dezenflasyon Sürecinde Devam Ediyor”

Cevdet Yılmaz: “İstihdam Artışı Dezenflasyon Sürecinde Devam Ediyor”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
4 0

Cevdet Yılmaz’ın İş Gücü İstatistiklerine İlişkin Değerlendirmeleri

Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı iş gücü istatistiklerini değerlendirdi. Yılmaz, dezenflasyon sürecinde uygulanan istihdam dostu politikaların ekonominin istihdam üretmeye devam etmesini sağladığını belirtti.

İşsizlik Oranındaki Azalma

Yılmaz, mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre 2024 Mayıs ayı işsizlik oranının yüzde 8,4 seviyesinde azalmaya devam ettiğini vurguladı. Bir önceki aya ve Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerine göre iyi performans gösteren işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre 1,1 puan azaldığını dile getirdi.

İstihdam Artışı

Yılmaz, “İstihdamımız bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 267 bin kişi artarak 32,9 milyon kişiye ulaştı. İstihdam oranı da yüzde 50 ile en yüksek seviyesine çıktı.” dedi. Aynı zamanda, ekonomik büyümeyi destekleyen bir gösterge olan işgücüne katılma oranının da yüzde 54,5 ile tarihi zirvede olduğunu belirtti.

Gençler ve Kadınların İstihdama Katılımı

Yılmaz, gençlerin ve kadınların üretimde daha fazla rol almasının önemini vurgulayarak, gençlerde işsizlik oranının geçen yıla göre 1,3 puan, kadınlarda ise 2 puan azalarak sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 11 seviyelerine gerilediğini açıkladı.

Dezenflasyon sürecinde gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimini kapsayan politikalarla istihdamı artırmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, kalkınma odaklı politikalarla girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyerek istikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi hedeflediklerini ifade etti.

İlgili Yazılar