Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Boğaz Geçiş Ücretlerine Yeni Güncelleme Yapılacak

Boğaz Geçiş Ücretlerine Yeni Güncelleme Yapılacak

haber haber - - 1 dk okuma süresi
10 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Boğaz Geçiş Ücretlerini Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazları’ndan uğraksız geçen gemilerden alınan ücretlerde önemli bir güncelleme yapılacağını duyurdu.

Ücretler 1 Temmuz’da Yenilenecek

Bakan Uraloğlu, yazılı açıklamasında, 39 yıl aradan sonra yapılan ilk zamın ardından 1 Temmuz’da yeni bir güncelleme daha yapılacağını belirtti. Bu güncellemeyle birlikte boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerin ‘altın frank’ üzerinden tespit edilen ücretlerin 5,07 dolar olacağını açıkladı.

Geçiş Ücretleri 6,3 Katına Çıkarıldı

Montrö Sözleşmesi’ne göre, Türk Boğazları’ndan uğraksız geçen gemilerden ücret alınırken sağlık denetimi, fener ve tahlisiye hizmeti kalemleri üzerinden hesaplama yapılıyor. Bakan Uraloğlu, yapılan güncellemelerle 10 bin net tonajlı bir geminin 2022 öncesine göre ücretlerinin 6,3 katına çıkarıldığını vurguladı. Bu sayede devlet hazinesine döviz girişinin artırılacağını belirtti.

Uraloğlu, Türk Boğazları’ndaki deniz emniyeti, güvenliği ve çevre emniyetini artırmak için altyapıların ve trafik izleme sistemlerinin sürekli olarak geliştirildiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar