Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BETAM Araştırmasına Göre Türkiye’de Konut Fiyatlarındaki Değişim

BETAM Araştırmasına Göre Türkiye’de Konut Fiyatlarındaki Değişim

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Reel Fiyatlardaki Düşüş Devam Ediyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye genelindeki reel satış fiyatlarında 11 aydır devam eden bir düşüş eğilimi görülüyor. Mayıs 2024’te Türkiye genelinde ve üç büyük ilde cari satılık konut fiyatlarındaki artış oranı, aylık enflasyonun altında kalarak enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatlarını azalttı.

Reel Fiyatlar Yıllık Olarak Düştü

Araştırmaya göre, Türkiye genelinde reel konut fiyatlarında yıllık değişim oranı % -21’e, İstanbul’da % -22,8’e, İzmir’de ise % -20,2’ye geriledi. Ankara’da ise reel konut fiyatları % -17,3 seviyesinde düşüş gösterdi. Böylece ülke genelinde ve üç büyük ilde ortalama konut fiyatları bir yıl öncesine göre reel anlamda ucuzladı.

Cari Fiyatlardaki Artış Hızı Azalıyor

Konut cari fiyatlarındaki artış oranı da yavaşlamaya devam ediyor. Yıllık değişim oranı nisana kıyasla ülke genelinde 1 puan azalarak %38,6’ya düştü. Ülke genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı 28.548 TL olarak gerçekleşti. İstanbul’da bu fiyat 39.455 TL, Ankara’da 21.564 TL ve İzmir’de 33.013 TL oldu.

Konut Talebinde Artış Gözlemlendi

Araştırmaya göre, konut talebi endeksi Nisan 2024’e kıyasla %10,9 arttı. Satılan konutların satılık ilan sayısına oranı hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde artış gösterdi. Hem satılık ilan sayısı hem de satılan konut sayısı ülke genelinde ve üç büyük ilde artış gösterdi.

İlgili Yazılar