Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bakanlık Ekipleri, Kurban Bayramı Öncesi Market Denetimlerini Arttırdı

Bakanlık Ekipleri, Kurban Bayramı Öncesi Market Denetimlerini Arttırdı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Kurban Bayramı Öncesi Denetim Çalışmaları Yoğunlaştı

Bakanlığa bağlı ekipler, bazı temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine talebin arttığı Kurban Bayramı öncesinde denetim çalışmalarını yoğunlaştırdı.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diğer Şehirlerde Denetim Yapıldı

Ekipler, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Manisa, Samsun, Balıkesir, Aydın, Tekirdağ, Van, Sakarya, Muğla, Denizli ve Eskişehir’de marketlere yönelik haksız fiyat artışı ve etiket denetimi yaptı.

Denetimlerde Neler Kontrol Edildi?

Denetimlerde, ürünlerin etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki fark incelendi. Ayrıca etiket fiyatının değişim tarihi ile ürünün önceki fiyatı karşılaştırıldı. Manav reyonundaki meyve ve sebzelerin menşei ve geliş fiyatı bilgisi Hal Kayıt Sistemi üzerinden kontrol edildi.

Ekiplerin Açıklamaları

Ankara Ticaret Müdür Vekili Elif Tan, denetimlere yönelik olarak, “Fiyat etiketlerinde, üretim yeri, ürünün ayırıcı özelliği, birim ve satış fiyatı gibi bilgilerin bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz.” dedi. İzmir İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri de kent genelindeki marketlerde yaptıkları denetimlerde, ürünlerin etiket ve kasa fiyatını karşılaştırdı, evrak kontrolü yaptı.

Denetimler Devam Edecek

Antalya Ticaret Müdürü Halil Özşahan, kentin tüm ilçelerinde denetim yapıldığını belirterek, “Ekiplerimiz marketlere girince tüm reyonları geziyor, etiketin olup olmadığına ve kasa ile raf fiyatlarının uyuşup uyuşmadığına bakıyor.” dedi.

Cezalar Hakkında Bilgi

Bursa Ticaret Müdürü İsmail Aslanlar, fahiş fiyat uygulayanlara kesilen cezalar hakkında bilgi verirken, “Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapanlara ceza uygulanıyor.” diye konuştu.

İlgili Yazılar