Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji Üreticileri Derneği (TAYED) Başkanı Ali Rıza Öner: YEKDEM Süresi Uzatılmalı

Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji Üreticileri Derneği (TAYED) Başkanı Ali Rıza Öner: YEKDEM Süresi Uzatılmalı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Ali Rıza Öner: Katı Atık Bertaraf Tesisleri İçin YEKDEM Süresi En Az 15 Yıl Daha Devam Etmeli

Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji Üreticileri Derneği (TAYED) Başkanı Ali Rıza Öner, katı atık bertaraf tesisleri için Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) süresinin düzenlenerek yeni fiyatlarla en az 15 yıl daha uzatılması gerektiğini belirtti.

Devletin Teşvikleriyle Yapılan Tesislerin Durumu

Öner, katı atık bertaraf tesislerinin devletin yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği teşviklerle yapıldığını ve YEKDEM süresinin bitmesiyle güneş ve rüzgar enerji santrallerinde ilk yatırım maliyetlerinin düşmesi ve serbest elektrik fiyatlarının aşağı çekilmesiyle durumun farklılaştığını vurguladı.

Çözüm Önerisi ve Belediyelerin Rolü

Öner, katı atık bertarafı yapan tesislerin işletme maliyetlerinin yüksek olması ve sürekli çalışması gerekliliği sebebiyle güneş ve rüzgar santrallerinden farklı olduğunu ifade etti. Bu tesislerin YEKDEM sonrası dönemde ayakta kalmakta zorlandığını belirterek, enerji ve çevre bakanlıklarının, belediyeler ve firmaların bir araya gelerek çözüm üretmesi gerektiğini dile getirdi.

Çevre Dostu Tesislerin Değeri

Öner, çevreci tesislerin bertaraf hizmeti karşılığında belediyeden herhangi bir bedel almadığını ve ürettikleri elektriği satarak ayakta durduklarını söyledi. Gelir paylaşımı yapan tesislerin belediyelere verdiği payın kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, bu tesislerin Türkiye’de karbon emisyonunu azalttığını ve metan gazının zararını 40 kat azalttığını belirtti.

İlgili Yazılar