Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ankara Sanayi Odası Başkanı Ardıç Vergi Paketi ve Sanayi Sektörü Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Ankara Sanayi Odası Başkanı Ardıç Vergi Paketi ve Sanayi Sektörü Hakkında Açıklamalarda Bulundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

ASO Üyesi Firma Sayısı Arttı

ASO Başkanı Seyit Ardıç, haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023 Araştırması’nda Ankara Sanayi Odası üyesi firma sayısının 39’dan 45’e yükseldiğini belirtti. Ankara’nın listedeki ikinci il olduğunu aktaran Ardıç, “Ankaralı sanayicilerimizin üretimden satışlara, brüt katma değere ve ihracat paylarına belirgin ölçüde artırmalarından büyük bir gurur duyduk.” dedi.

Büyüme Trendinde Yavaşlama Bekleniyor

Ardıç, uygulanan sıkı politikaların ekonominin soğumasına yol açtığını belirterek, büyümenin yılın ilk çeyreğinde iç tüketim ve inşaat sektörünün etkisiyle yüzde 5,7’ye ulaştığını ancak sanayi tarafında benzer bir performansın görülmediğini ifade etti. İkinci çeyrekte iç talepteki azalışın büyümeyi yavaşlatacağını belirten Ardıç, “Sağlıklı büyüme için tüketimden ziyade üretim seviyesini artırmamız gerekiyor. Yüksek enflasyonu düşürebilmek için sıkı para politikasından taviz vermemeliyiz.” diye konuştu.

Sanayi Politikaları ve Vergi Paketi

Ardıç, sanayi sektörünün teşvik odaklı politikalarla rekabet gücünün artırılması gerektiğini belirterek, sanayicilerin inovasyon, ürün kalitesi, yeni pazarlar yaratma ve ikiz dönüşüm konularında daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, hazırlıkları süren vergi paketinde yer alan asgari kurumlar vergisi uygulamasının sektörü zorlayacağını belirten Ardıç, vergi tabanının genişletilmesi ve etkin olmayan istisnaların kaldırılmasının önemli olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar