Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Almanya’da İflas Eden Şirketlerin Sayısı Yüzde 41 Arttı

Almanya’da İflas Eden Şirketlerin Sayısı Yüzde 41 Arttı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
5 0

Ekonomik Zorluklarla Mücadele: Almanya’da İflas Artışı

Almanya’da orta ve büyük ölçekli şirketlerin iflas etme sayısının bu yılın ilk yarısında %41 arttığı bildirildi. Handelsblatt’ın Falkensteg verilerine dayandırdığı haber, 2024’ün ocak-haziran döneminde yıllık cirosu 10 milyon Euro’nun üzerinde olan 162 şirketin iflas başvurusunda bulunduğunu ortaya koydu.

Önde Gelen İsimler de Etkilendi

İflas eden şirketler arasında Münih merkezli Avrupa’nın üçüncü büyük tur operatörü FTI, Galeria büyük mağaza zinciri ve moda şirketi Esprit gibi önde gelen isimler de bulunuyor. Emlak şirketleri, otomotiv tedarikçileri ve makine mühendisliği şirketleri de iflaslardan olumsuz etkilendi.

Yeniden Yapılanma Şansları Azalıyor

Almanya’da artan iflasların sebepleri arasında Covid-19 salgınının etkileri, enflasyon, artan enerji ve malzeme maliyetleri ile zayıflayan talep gösteriliyor. Zor durumdaki şirketlerin başarılı bir şekilde yeniden yapılandırma şanslarının azaldığı belirtiliyor.

Ekonomi Kırılganlığını Koruyor

Alman ekonomisi, 2 yıllık durgunluk döneminin ardından yılın ilk çeyreğinde %0,2 büyüme kaydederek teknik resesyona kıl payı girmekten kurtuldu. Ancak imalat sektöründeki kalıcı zayıflık nedeniyle ekonomi hala kırılganlığını koruyor. Alman hükümeti, 2024 için büyüme beklentisini hafif iyileşme işaretleriyle %0,3’e revize etti.

İlgili Yazılar