Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Almanya Eğitim Bakanı İstifa Baskısıyla Karşı Karşıya

Almanya Eğitim Bakanı İstifa Baskısıyla Karşı Karşıya

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

2 Binin Üzerinde Akademisyen İsrail Protestosu Nedeniyle Bakanı İstifaya Çağırdı

Almanya’da çeşitli üniversitelerde görev yapan 2 binin üzerinde akademisyen, İsrail’i protesto eden öğrencilere destek veren akademisyenlerin devlet finansmanının kesilip kesilmeyeceği konusunda inceleme başlatılması sebebiyle Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in görevinden istifa etmesinin istendiği bir açıklamayı imzaladı.

İstifanın Sebebi: İsrail Protestosuna Destek Mektubu

Berlin üniversitelerinde İsrail’i protesto eden öğrencilere sahip çıkılan açık mektubu imzalayan akademisyenleri Anayasa’ya aykırı davranmakla suçlayan Stark-Watzinger’e karşı yapılan açıklamada, bakanın tutumunun “tahammül edilemez” olduğu vurgulandı. Öğretim ve araştırma özgürlüğünün anayasal olarak güvence altında olduğu belirtilerek, akademik özgürlüğe yapılan bu müdahalenin demokratik topluma zarar verdiği ifade edildi.

Akademisyenlerin Tepkisi

Özgür toplumsal tartışmanın kısıtlandığı ve siyasi gücün kötüye kullanıldığı eleştirilerine maruz kalan Stark-Watzinger’in istifası talebinde bulunulan açıklamayı şimdiye kadar 2 bin 348 akademisyen imzaladı.

Geçmişte Yaşananlar

Almanya’da Hür Üniversitesi’nde Filistin’e destek eylemi yapan öğrencilere polis şiddeti uygulanmasını kınayan akademisyenler, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto eden öğrencilere destek veren açık mektubu imzalamıştı. Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ise bu akademisyenlerin finansal desteğinin kesilip kesilmeyeceğini araştırmak için inceleme başlatmıştı.

İlgili Yazılar