Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AKP’li Bakanların Transferi ile İlgili Skandal Gelişme

AKP’li Bakanların Transferi ile İlgili Skandal Gelişme

haber haber - - 2 dk okuma süresi
7 0

AKP’li Bakanlar Şirketlerin Yönetimine Geçti

Kamuoyunda iktidara yakınlığı ile tanınan şirketlere AKP’li bakanların transferine bir yenisi daha eklendi. Ulaştırma ile Hazine ve Maliye eski Bakanı Lütfi Elvan’ın Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olmasının ardından Ulaştırma eski Bakanı Cahit Turhan da Limak, Cengiz, Kolin ve Kalyon şirketlerinin birlikte işlettiği Kuzey Marmara Otoyolu şirketine CEO oldu.

Cahit Turhan’ın Yönetimdeki Rolü ve Maaşı

Yaklaşık 2 ay önce bu göreve başlayan Turhan’ın aylık 1 milyon lira maaş alacağı iddia edildi. Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde mühendis olarak 1985 yılında işe başladı ve çeşitli kademelerde görev aldı. 2006 yılında genel müdürlüğe kadar yükselen Turhan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Danıştay üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Kuzey Marmara Otoyolu ve İşletme Şirketi

Kuzey Marmara Otoyolu, 3’üncü boğaz köprüsü dahil Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesimlerini işletiyor. Avrupa ve Anadolu yakalarında farklı şirketler tarafından yönetilen otoyol, KÖİ kapsamında yap-işlet-devret yöntemiyle işletiliyor ve yüksek geçiş ücretleri ile dikkat çekiyor.

Para Basma İddiaları

Kamu özel sektör işbirliği kapsamında işletilen özel otoyolların, özellikle bayramlarda yoğun geçişler sayesinde büyük gelir elde ettiği ve adeta para bastığı iddia ediliyor.

İlgili Yazılar