Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller’dan İsrail’e Sert Tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller’dan İsrail’e Sert Tepki

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

ABD, İsrail Maliye Bakanının Filistinlilere Ait Paraları El Koymasını Kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in Filistinlilere ait paraları el koymasını sert bir dille eleştirdi.

Miller: “Bu Fonlar Filistin Halkına Ait, Geri Verilmeli”

Matthew Miller, “Bu fonların Filistin halkına ait olduğunu İsrail hükümetine açıkça ifade ettik. Derhal Filistin yönetimine nakledilmeleri gerekiyor.” dedi. Miller, “Filistin halkının kendi fonlarına erişme ve hükümetlerini finanse etme olanağına sahip olması önemlidir.” ifadelerini kullandı.

İsrail Maliye Bakanının Kararı “Olağanüstü Derecede Yanlış”

Matthew Miller, Bezalel Smotrich’in kararını “olağanüstü derecede yanlış” olarak nitelendirirken, bu tür bir adımın sadece Filistin halkına değil, İsrail’in çıkarlarına da zarar verdiğini savundu.

İsrail’in Cenin’e Yönelik Baskınlarına Tepki

Sözcü Miller, İsrail’in Cenin Mülteci Kampı’na yönelik baskınlarına ilişkin de açıklamalarda bulunarak, “İsrail’in askeri operasyonlarını uluslararası insancıl hukuka uygun şekilde yürütmesi gerektiğini” vurguladı.

Filistinlilere Yönelik Saldırılarda Artış

Matthew Miller, İsrail’in Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırının ardından işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırıların arttığını belirtti. Son 7 ayda İsrail askerleri ile Filistinliler arasındaki çatışmalarda 543 Filistinlinin hayatını kaybettiği bilgisi de verildi.

İlgili Yazılar