Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AB Dönem Başkanı Belçika’nın Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çekilme Kararı

AB Dönem Başkanı Belçika’nın Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çekilme Kararı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

AB Konseyi, Enerji Şartı Anlaşması’ndan Çıkılması İçin Resmi Bildirimi Yaptı

AB Konseyi, AB Dönem Başkanı Belçika’nın Birliği temsilen Enerji Şartı Anlaşması’ndan çıkılması için yazılı resmi bildirimde bulunduğunu açıkladı. Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, AB’nin anlaşmadan çekilmek için gereken son adımı attığını ve 1 yıl içinde AB’nin Enerji Şartı Anlaşması’ndan resmen ayrılacağını belirtti.

1998 Yılında Yürürlüğe Giren Anlaşmanın Özellikleri

1994’te imzalanan ve 1998’de yürürlüğe giren Enerji Şartı Anlaşması, enerji sektöründeki sınır ötesi yatırımları korumayı amaçlıyor. Anlaşma, enerji sektöründeki yabancı yatırımcılara kapsamlı haklar ve hukuki netlik sağlayarak sektöre destek oluyor. Ancak, son dönemde haberlermersin.com anlaşma, özellikle fosil yakıt şirketlerinin yatırımlarını korumalarında kullanılmasıyla tartışma yaratıyor.

İtalya’dan Sonra Diğer Ülkeler de Çıkma Kararı Alıyor

İtalya’nın 2016’da ayrıldığı Enerji Şartı Anlaşması’ndan sonra Almanya, Fransa, İspanya, Danimarka, Lüksemburg, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler de çekilme yolunda ilerliyor. AB Komisyonu’nun iklim endişeleri nedeniyle üye ülkelerin anlaşmadan çekilmesini teklif etmesiyle, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin çıkışı onaylamasıyla AB’nin ayrılma süreci başlamış olacak.

İlgili Yazılar