Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yunanistan’daki Filistinliler, Nekbe Anması İçin Atina’da Bir Araya Geldi

Yunanistan’daki Filistinliler, Nekbe Anması İçin Atina’da Bir Araya Geldi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
20 0

Filistinliler Atina’da Toplandı

Yunanistan’da yaşayan Filistinliler, sivil toplum kuruluşları ve öğrencilerin çağrısıyla başkent Atina’da bir araya geldi. Gruptakiler, önce ABD’nin, ardından İsrail’in Atina Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Filistinli Leyla Celed’in Açıklamaları

Filistinli Leyla Celed, 1948’de yaşanan Nekbe olayında ailesiyle Lübnan’a kaçtıklarını ve o günden beri sürgünde olduklarını belirtti. Celed, yaşadığı sürgünü ve devletsizliği vurgulayarak, çocuklarının bile nereye ait olduklarını bilmediklerini ifade etti.

Muhammed Seyid ve Naim el Gadur’un Açıklamaları

Yunanistan’daki Filistin Toplumu Başkanı Muhammed Seyid, Nekbe’nin Filistin tarihinde önemli bir yerinin olduğunu vurgularken, Yunanistan’daki Müslümanlar Cemiyeti Başkanı Naim el Gadur ise İsrail’in ve Batı’nın tutumunda değişiklik olmadığını belirtti.

Polisle Eylemciler Arasında Arbede

İsrail’in Atina Büyükelçiliği önünde barikat kuran polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polis, taş atan eylemcilere müdahale ederken, olaylar sonrası 3 kişi gözaltına alındı.

Nekbe Anması

Filistinliler, 15 Mayıs’ı “Nekbe” olarak anıyor. Bu tarih, İsrail’in 1948’de Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle “Büyük Felaket” olarak hatırlanıyor.

İlgili Yazılar