Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yemen’de Husiler ABD’ye Ait Gemilere Saldırdı

Yemen’de Husiler ABD’ye Ait Gemilere Saldırdı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Husiler ABD ve İsrail Gemilerini Hedef Aldı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda ABD’ye ait 2 savaş gemisiyle 3 gemiyi hedef aldıklarını duyurdu. Husilerin Sözcüsü Yahya Seri, El-Mesira televizyon kanalından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Husilerin Açıklamaları ve Saldırı Detayları

Seri, açıklamada, Hint Okyanusu’nda ABD’ye ait “Larego Desert” ile İsrail’e ait MSC Mechela isimli gemilerin vurulduğunu aktardı. Kızıldeniz’de ise “Minerva Lisa” isimli bir geminin hedef alındığını belirten Seri, geminin uyruğuna ilişkin bilgi vermedi. Husilerin Sözcüsü, Kızıldeniz’de ABD’ye ait iki savaş gemisinin de insansız hava araçlarıyla (İHA) tam isabetle vurulduğunu belirtti.

Uluslararası Tepkiler ve Operasyonlar

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin kontrolündeki bölgeden bir insansız hava sistemini (UAS) Sayfahaber.com başarıyla imha ettiklerini duyurdu. Kızıldeniz’deki saldırılar nedeniyle uluslararası deniz ticareti güvenliği tehlikeye girdi. Bu durum üzerine ABD, 18 Aralık 2023’te “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturdu.

Husilerin Eylemleri ve Ticari Gemilere Etkisi

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak ticari gemilere saldırılar düzenliyor. Bu saldırılar sonrasında birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD ve İngiltere’nin müdahale kararı almasıyla Husi güçlerinin saldırılarına karşı uluslararası tepki artmış durumda.

İlgili Yazılar