Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’ndan İsrail’e Sert Tepki

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’ndan İsrail’e Sert Tepki

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

Gazze’deki Toplu Mezar Bulguları Dehşete Düşürdü

‘Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’deki Nasır ve Şifa hastanelerinde toplu mezar bulunmasında dehşet duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, bu bulguların adaleti ve hesap verebilirliği sağlamak için acil ve kapsamlı soruşturmaları gerektirdiği belirtildi.

İsrail’in Saldırıları Uluslararası Adaleti Hiçe Sayıyor

Açıklamada, Gazze’ye yönelik saldırılarına devam eden İsrail’in, Uluslararası Adalet Divanı kararlarını hiçe saydığı ve cezasız kaldığı vurgulandı. Sivillere yönelik toplu katliamlara ilişkin kanıtların savaş suçu ve soykırıma işaret ettiği vurgulanan açıklamada, uluslararası toplumun failleri adalet önüne çıkarmak için harekete geçmeye çağrıldığı ifade edildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Göreve Çağrısı

Açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin, Filistin’deki duruma ilişkin yargı yetkisine sahip olduğu belirtilerek, tarafsız bir soruşturma başlatılması ve sorumluların adalet önüne çıkarılmasının talep edildiği ifade edildi. Uluslararası insani hukukun sivillere yönelik saldırıları yasaklayarak insan yaşamını koruma altına aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, İsrail ordusunun Han Yunus kentinden çekilmesinin ardından Nasır Hastanesi kompleksinde bulunan toplu mezardan çıkarılan 283 cesedin vahşetinin usulüne uygun olarak soruşturulmasının uluslararası toplumun ortak görevi olduğu vurgulandı.

İlgili Yazılar