Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TÜRKONFED ve EDAM’dan Türkiye için Rekabetçilik Endeksi 2023 Raporu Açıklandı

TÜRKONFED ve EDAM’dan Türkiye için Rekabetçilik Endeksi 2023 Raporu Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

İstanbul ve Ankara Arasındaki Rekabetçilik Gücü Açıldı

TÜRKONFED ve EDAM tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye için Bir Rekabetçilik Endeksi 2023” raporunun sonuçları paylaşıldı. Rapora göre, İstanbul ve Ankara’nın ardından gelen iller arasındaki rekabetçilik gücü makasının genişlediği belirlendi.

Üretim Faaliyetinde Bölgesel Dengesizliklerde Düzelme Kaydedilmedi

Rapora göre, Türk ekonomisinin içerdiği bölgesel dengesizliklerin son 10 yılda bazı istisnalar dışında düzelme göstermediği ortaya çıktı. İstanbul’un üretim yükünü çekme rolünün arttığı, diğer bölgelerde ise yapısal değişikliklerin gerçekleşmediği vurgulandı.

İllere Göre Sıralamada Değişiklikler

Rapora göre, İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üç sırayı korurken, Çorum, Ordu ve Kastamonu en fazla yükselen iller oldu. Batı Karadeniz’in rekabet gücünü artırdığı, Ege, Batı Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde ise düşüş yaşandığı belirtildi.

Rekabetçilik Farkı ve Nitelikli Eğitim

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, bölgelerarası gelişmişlik farkının ekonomik adaletsizliğe neden olduğunu ifade ederek, bu farkın kapanması için nitelikli eğitime ihtiyaç olduğunu vurguladı. Sönmez, nitelikli eğitimin rekabetçilik farkını kapatabileceğini belirtti.

EDAM’dan Değerlendirme

EDAM Direktörü Sinan Ülgen ise bölgesel rekabetçilik endeksinin önemine dikkat çekerek, hazırlanan analizin politika yapıcılara bölgesel kalkınma politikaları konusunda rehberlik edeceğini belirtti.Ülgen, TÜRKONFED işbirliğinde hazırlanan analizin büyük önem taşıdığını ifade etti.

İlgili Yazılar