Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye’deki Çalışma Hayatında Uzun Mesai Saatleri

Türkiye’deki Çalışma Hayatında Uzun Mesai Saatleri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

Türkiye, Avrupa’nın En Çok Mesai Yapan Ülkesi

Türkiye, enflasyon, düşük ücretler ve yüksek vergi yükü ile mücadele ederken, ücretli kesimi açısından Avrupa’nın en fazla mesai yapan milleti konumunda bulunuyor.

Türkiye Dördüncü Sırada

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre Türkiye, dünyada çalışma saatlerinin en uzun olduğu dördüncü ülke olarak tespit edildi. Haftalık olarak Türkiye’deki ücretli kesimin ortalama 43.3 saat çalıştığı belirlendi.

Avrupa ile Karşılaştırma

Türkiye’nin haftalık çalışma saatleri diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, komşu Yunanistan’da 39.7 saat, ABD’de 38 saat, Almanya’da 34.7 saat ve Hollanda’da 31.6 saat olarak tahmin ediliyor.

Uzun Mesai Yapanların Oranı

Türkiye’de 20-64 yaş arasındaki çalışan kesimin yüzde 27.2’si haftada 49 saat ve üzerinde çalışıyor. Yani her dört çalışandan biri uzun mesailer yapmak zorunda kalıyor. Türkiye, bu oranla AB ortalamasını neredeyse 4’e katlıyor.

İşçilerin Tepkisi

İşçiler, ekonomi yönetiminin enflasyonu düşürmek adına uyguladığı ekonomik programı eleştiriyor. Bu program, düşük ve orta gelir grubundaki vatandaşların kemer sıkmasını gerektiriyor. Sendikalar ve meslek örgütleri, ‘acı reçeteye hayır’ diyerek bu duruma tepki gösteriyor.

İlgili Yazılar