Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Arttı

Türkiye Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Arttı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Mart 2024 Dönemi Verileri Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredilere ilişkin Mart 2024 dönemi verilerini yayınladı. Bu verilere göre, özel sektörün yurt dışı kredi borcu artış gösterdi.

Toplam Borç 165,7 Milyar Dolara Yükseldi

Özel sektörün yurt dışından sağladığı krediler kaynaklı toplam borcu, Mart 2023 sonuna kıyasla 1,7 milyar dolar artarak 165,7 milyar dolara yükseldi. Bu artışta uzun vadeli ve kısa vadeli kredi borçlarının etkisi büyük oldu.

Uzun Vadeli Kredi Borcu 155,3 Milyar Dolara Çıktı

Özel sektörün yurt dışı kaynaklı uzun vadeli kredi borcu 452 milyon dolar artarak 155,3 milyar dolara çıktı. Kısa vadeli kredi borcu ise 1,3 milyar dolar yükselişle 10,4 milyar dolara ulaştı.

Bankaların ve Finansal Kuruluşların Borçlanma Durumu

Mart 2024 döneminde bankaların uzun vadeli kredi borçlanmaları azalırken, tahvil ihracı şeklindeki borçlanmaları yükseldi. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi borçlanmaları ve tahvil stokları da farklı yönde değişim gösterdi.

Döviz Kompozisyonu ve Alacaklılar

Uzun vadeli kredi borcunun döviz kompozisyonuna bakıldığında, doların önemli bir paya sahip olduğu görüldü. Tahvil hariç özel alacaklılara olan borç da dikkate alındığında, bu alacaklılara olan borçlarda azalma ve artışlar yaşandı.

Toplam Kredi Borcu ve Geri Ödeme Durumu

Uzun vadeli ve kısa vadeli toplam kredi borcunun finansal ve finansal olmayan kuruluşlar arasındaki dağılımı incelendiğinde farklı bir tablo ortaya çıktı. Ayrıca, özel sektörün yurt dışından sağladığı krediler kaynaklı toplam borcun geri ödeme durumu da detaylı olarak ele alındı.

İlgili Yazılar