Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Kurulu’nda Katılım Finans Sektörünün Gelişimi Değerlendirildi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Kurulu’nda Katılım Finans Sektörünün Gelişimi Değerlendirildi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
15 0

BDDK Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Açıklamaları

BDDK Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu’nda katılım finans sektörünün gelişimi üzerine bilgiler verdi.

Katılım Finans Kuruluşlarının Gelişimi

Kavcıoğlu’nun açıklamalarına göre, 2002 yılında 5 katılım finans kuruluşunun bulunduğu sektörde, 2024 Mart itibarıyla bu sayı 2’si dijital olmak üzere 9’a yükselmiştir.

Katılım Finans Kuruluşlarının Etkinliği

Kavcıoğlu’nun verilerine göre, katılım finans kuruluşları toplam aktif büyüklüğünü 2,2 trilyon liraya yükseltmiş ve sektördeki paylarını 2002 yılındaki %1,9’dan %8,5’e çıkarmıştır.

Sektöre Sağlanan Finansman ve Karlılık

2002’de sektör payı %4,1 olan katılım finans kuruluşları, 2024’e gelindiğinde bu oranı %7,6’ya yükseltmiş ve 984,8 milyar lira finansman sağlamıştır. Dönem net karının %9’u katılım finans kuruluşlarına aittir.

Sektörün Geleceği ve Sürdürülebilirlik

Kavcıoğlu, katılım finans sektörünün sürdürülebilirliğe odaklanması gerektiğini vurgulayarak, sürdürülebilirlik kriterlerini dikkate almayan faaliyetlerin sınırlamalarla karşılaşabileceğini belirtti. BDDK olarak sürdürülebilir bankacılık strateji belgesini yayımladıklarını ve finansal sektörün sürdürülebilir dönüşüm sürecine uyum sağlaması gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar