Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler

Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Enflasyonla Mücadelede Alınan Önlemler Meyvelerini Veriyor

Geçen yıl gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonrasında iş başına gelen ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadele kapsamında başlattığı program sayesinde olumlu sonuçlar almaya devam ediyor. Merkez Bankası rezervlerinden kredi risk primine, uluslararası yatırımcıların tahvil talebinden Türkiye’nin kredi notuna kadar birçok alanda önemli iyileşmeler gözleniyor.

TL Varlıklara Artan İlgi ve Merkez Bankası Rezervleri

Enflasyonla mücadele kapsamında atılan adımlar ve faiz artışları sonucunda TL varlıklara olan ilgi pozitif yönde ivmelenirken, Merkez Bankası’nın rezervlerinde de güçlü bir artış yaşanıyor. Swap hariç net rezervlerdeki 51 milyar doları aşan iyileşme, uluslararası rezervlerdeki yükselişi destekleyerek devam ettiriyor.

Kredi Notu ve Kredi Risk Primindeki İyileşme

Son dönemde ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle birlikte Türkiye’nin kredi notunda artışlar yaşanıyor. Fitch Ratings ve Standard&Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi, ülkenin kredi risk priminde de belirgin bir iyileşmeye sebep oluyor. Türkiye’nin CDS’si son 4 yılın en düşük seviyesine gerileyerek olumlu bir tablo çiziyor.

Ekonomideki Diğer Gelişmeler

Ekonomideki olumlu süreç, enflasyon beklentilerindeki iyileşmeye de yansıyor. Enflasyon beklentileri düşerken, cari açıkta da dikkate değer bir iyileşme gözleniyor. Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde yaşanan olumlu gelişmeler, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisini artırarak ekonomiye güç katmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar