Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye, Çinli Otomobil Üreticileriyle Yatırım İçin Görüşmelerde

Türkiye, Çinli Otomobil Üreticileriyle Yatırım İçin Görüşmelerde

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Somut Gelişmeler Kısa Zamanda Bekleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çinli elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmelerde olduklarını açıkladı. Kacır, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, yatırımlarla ilgili somut gelişmelerin kısa zaman içinde tamamlanmasını arzu ettiklerini belirtti.

Çin Markaları Avrupa Pazarında Büyümek İstiyor

Bakan Kacır, Çin markalarının özellikle Avrupa pazarında büyümek istediklerini vurgulayarak, Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde sahip olduğu altyapının önemine dikkat çekti. Kacır, “Gümrük Birliği üyeliğinin yanı sıra Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki altyapısı, Çinli firmalar için çekici hale geliyor” dedi.

Dört Firma İle Görüşmeler Sürüyor

Kacır, Türkiye’de dört farklı Çin markasıyla üretim için görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Bu firmalardan ikisiyle görüşmelerin son aşamasına geldiklerini açıklayan Kacır, yatırım yeri ve teşvik planları üzerinde de çalışmaların devam ettiğini ifade etti. BYD ve Chery’nin yanı sıra MG ve Great Wall Motor da Türkiye’de yatırım için değerlendirilen firmalar arasında yer alıyor.

Türkiye, Çin ve Avrupa İçin Fırsatlar Sunuyor

Bakan Kacır, Çinli firmaların Türkiye’ye alternatif olarak gördükleri bir fırsat olduğunu belirterek, Türkiye’nin bölgede önemli bir yatırım merkezi olmaya devam ettiğini vurguladı. Kacır, “Türkiye’nin sunduğu imkanlar hem Çin hem de Avrupa için cazip hale geliyor” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar