Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Taklacı: “Anadolu Mobilyacısı Katma Değerli Ürünler Üretiyor”

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Taklacı: “Anadolu Mobilyacısı Katma Değerli Ürünler Üretiyor”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Federasyon Üyeleri ve Katkıları

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Taklacı, 147 meslek odası ve 100 bin civarında esnafın Federasyona üye olduğunu belirterek, ihracatla ülke ekonomisine önemli katkılar sağladıklarını vurguladı.

AR-GE ve Tasarım Merkezlerine İhtiyaç

Taklacı, sektördeki sıkıntılardan bahsederken, mobilyanın gelişmesi için AR-GE ve tasarım merkezlerine ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Mobilyacıların kendi tarzlarıyla ihracatta daha önde olacağını belirtti.

Ham Madde ve İhracat Verileri

Mobilya sektöründe ham maddenin %93’ünün ülkenin kaynaklarından karşılandığını belirten Taklacı, sektörün %7’sinin ithalat olduğunu kaydetti. Türkiye’nin ihracat rakamlarının yükselmesi için sektöre destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

İhracat Rakamları

Taklacı, Kayseri, Ankara, Bursa ve Adana’da mobilya sektörünün geliştiğini belirterek, Türkiye’nin mobilya ihracatındaki artışı şu şekilde sıraladı: 2018’de 2 milyar 65 milyon, 2019’da 3 milyar, 2020’de 5,5 milyar, 2021’de 6,9 milyar, 2022’de 7,4 milyar, 2023’te ise 8 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Gelecek Hedefler ve Çin ile Karşılaştırma

Taklacı, Orman Genel Müdürlüğünün dikili ağaçlarda fabrikalara odunu hesaplı vermesi durumunda üretim ve ihracatın artacağını belirtti. Gelecek yıllarda ihracatta daha iyi bir konuma gelmeyi hedeflediklerini dile getiren Taklacı, Türkiye’nin mobilya ihracatında 9. sırada yer aldığını ve Çin’in bu alanda dünya lideri olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar