Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığı Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığına Karşı Uyardı

Ticaret Bakanlığı Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığına Karşı Uyardı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
21 0

IBAN Kiralama İlanlarıyla Dolandırıcılık

Ticaret Bakanlığı, IBAN kiralama ilanları başta olmak üzere sosyal mühendislik dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulundu. Bakanlık, bir banka hesabının maddi menfaat karşılığında başka kişiler tarafından kullanılmasının yasa dışı olduğunu vurguladı.

Dolandırıcıların Yöntemleri

Dolandırıcılar, çeşitli platformlar üzerinden tüketicilere banka hesaplarının kiralanması karşılığında yüksek kazanç vaadiyle yasa dışı paraların transferini gerçekleştiriyor. Dolandırıcılar, genellikle araç ya da ikinci el ürün siteleri, sosyal medya platformları gibi kanalları kullanarak gelir kaynağı kısıtlı veya hassas tüketicileri hedef alıyor.

Önlemler ve Riskler

Vatandaşların bilgisizliklerinden faydalanan dolandırıcılarla mücadele etmek amacıyla Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği iş birliğiyle çalıştay düzenlendi. IBAN kiralama gibi dolandırıcılık yöntemlerine karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulanarak, bu tür suçların 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabileceği hatırlatıldı.

Önlemler ve İncelemeler

Açıklamada, tüketicilerin hesaplarını kontrol etmeleri ve dolandırıcılık durumlarıyla karşılaştıklarında hemen bankalarına bildirmeleri gerektiği belirtildi. Ticaret Bakanlığı, sosyal mühendislik dolandırıcılığından kaynaklanan mağduriyetleri önlemek için çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

İlgili Yazılar