Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Bakan Bolat, Nisan Ayı İhracat ve İthalat Verilerini Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle açıklanan nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bolat, negatif takvim etkisine rağmen ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolara denizli haber ulaştığını belirtti.

İhracat ve İthalat Rakamları

Bakan Bolat, nisan ayında ithalatın yüzde 4 artarak 29,1 milyar dolara çıktığını, yılın ilk 4 ayında ise yüzde 9 azalarak 113,1 milyar dolara gerilediğini ifade etti. Yıllıklandırılmış ihracatın nisanda yüzde 2,5 artarak 257,6 milyar dolara , ege haber ithalatın ise yüzde 5,7 azalarak 350,6 milyar dolara gerilediğini vurguladı.

Dış Ticaret Dengesi ve Açığı

Bakan Bolat, dış ticaret açığının yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Nisan 2023’te yıllıklandırılmış bazda 120,4 milyar hava durumu dolar olan dış ticaret açığının nisan itibarıyla 27,3 milyar dolar azalarak 93 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Gelecek Projeksiyonlar ve Çalışmalar

Bakan Bolat, ihracattaki artış ve ithalattaki azalış eğiliminin devam edeceğini belirterek, dış ticaret dengesinde toparlanmanın süreceği öngörüsünde bulundu. Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını artırmak için katma değer, yenilikçilik ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat politikalarını sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.

İlgili Yazılar