Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TCMB Para Politikası Kurulu Politika Faizini Sabit Tuttu

TCMB Para Politikası Kurulu Politika Faizini Sabit Tuttu

haber haber - - 3 dk okuma süresi
15 0

TCMB Para Politikası Kurulu’ndan Politika Faizi Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında toplandı ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19.00 düzeyinde sabit tutma kararı aldı.

Enflasyon ve Ekonomik Durum Değerlendirmesi

Kurul, enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama gösterdiğini belirtirken, Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin de sınırlı bir zayıflama kaydettiğini vurguladı. Yakın dönemde yurt içi talepte bir yavaşlama olduğuna işaret eden Kurul, tüketim malı ithalatındaki artışın cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi kısıtladığını ifade etti.

Parasal Politika ve Önlemler

Kurul, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve gıda fiyatlarındaki artışların enflasyonist baskıları devam ettirdiğine dikkat çekti. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini yakından izleyen Kurul, politika faizini sabit tutarak enflasyon risklerine karşı ihtiyatlı bir duruş sergiledi.

Gelecek Döneme İlişkin Hedefler

Kurul, enflasyonun belirgin ve kalıcı bir düşüş göstermesi ve enflasyon beklentilerinin öngörülen tahmin aralığına yaklaşması durumunda sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini açıkladı. Ayrıca enflasyonda belirgin bir bozulma öngörülmesi halinde ise para politikasının sıkılaştırılacağını belirtti. Kurul, kararlı politika duruşuyla enflasyonu hedeflenen yüzde 5 seviyesine ulaştırmayı ve enflasyonun ana eğilimini düşürmeyi amaçlıyor.

Likidite ve Finansal Koşullar

Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacıyla menkul kıymet tesisi uygulamasının sonlandırıldığı belirtilirken, ek adımlarla makro finansal istikrarın korunacağı ve parasal aktarım mekanizmasının destekleneceği vurgulandı. Yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlasının ilave tedbirlerle sterilize edileceği ifade edildi. Kurul, enflasyon ve finansal istikrarı sağlayacak şekilde politika kararlarını belirleyeceğini ve fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçları kullanacağını açıkladı.

İlgili Yazılar