Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. TCMB Para Politikası Kurulu Faiz Oranını Sabit Tutma Kararı Aldı

TCMB Para Politikası Kurulu Faiz Oranını Sabit Tutma Kararı Aldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

TCMB, Faiz Oranında Değişiklik Yapmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında gerçekleşen toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19.00 düzeyinde sabit tutma kararı aldı.

Enflasyon ve Ekonomik Durum Değerlendirmesi

Kurulun açıklamasında, Mart ayında aylık enflasyonun öngörülenden yüksek gerçekleştiği belirtilirken, cari dengedeki iyileşmenin tüketim malı ve altın ithalatındaki seyirle katkı sağladığı vurgulandı. Ayrıca, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılığın enflasyonist baskıları canlı tuttuğu ifade edildi.

Parasal Sıkılaştırma ve Politika Duruşu

TCMB, Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığını belirtti. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ederken, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu sürdürme kararı aldı.

Gelecek Döneme İlişkin Politika Duruşu

TCMB, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğini duyurdu. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağını belirtildi.

Kurulun Taahhütleri ve Politika Kararları

Kurul, enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlamak için kararlılıkla çalışacağını vurguladı. Ayrıca, parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesi ve likidite gelişmelerinin yakından takip edilmesi gerektiği belirtildi. Kurul, elindeki tüm araçları fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda kararlılıkla kullanacağını ifade etti.

İlgili Yazılar