Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Çalışmaları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Kırsal Kalkınma ve KKYDP

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) ile kırsal alanlarda yerel kalkınma kapasitesinin artırılmasını ve doğal kaynakların korunmasını hedefliyor.

Yatırım ve İstihdam Hedefleri

Program kapsamında bu yıl 7 bin proje ve bireysel sulama projeleri için 5 milyar lira hibe desteği sağlanarak toplamda 13 milyar liralık yatırım yapılması planlanıyor. Bu sayede yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

Geçmişten Bugüne Kırsal Kalkınma Projeleri

KKYDP’nin başladığı 2006 yılından bu yana tamamlanan 16 bin 952 proje için yatırımcılara 5,3 milyar lira hibe desteği ödemesi yapıldı. Bu projelerle 121 bin 544 kişinin istihdamına katkı sağlandı.

Bireysel Sulama Sistemleri

2007’den itibaren yüzde 50 hibeyle modern basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması sağlanıyor. 2007-2023 yılları arasında 54 bin 111 proje ile 5,1 milyon dekar alan modern sulama sistemlerine kavuşturuldu.

Proje Üst Limitleri ve Desteklenen Alanlar

Program kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi, aile işletmeciliği ve tarımsal üretim alanlarında desteklenen projelere en fazla İzmir, Konya, Mardin, Gaziantep ve Niğde’de destek sağlandı. Bu yıl proje üst limitleri ekonomik yatırımlar için 3-14 milyon lira, altyapı yatırımları için 100 bin-3 milyon lira olarak belirlendi.

İlgili Yazılar