Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Üreticilere Yeni Destekler

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Üreticilere Yeni Destekler

haber haber - - 1 dk okuma süresi
16 0

Bakanlıkça Yayımlanan Yeni Kredi/Finansman Esasları Neler Getiriyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Tarımsal Üretime Dair Faiz/Kar Payı Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi/Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği”ni Resmi Gazete’de yayımlayarak yürürlüğe soktu. Üreticilere temel bitkisel ve hayvansal üretim konularında 300 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi imkanı sunulacak.

Yeni Esaslar Neler İçeriyor?

Üreticiler, **akaryakıt**, **veterinerlik hizmeti**, **yem**, **ilaç**, **aşı**, **gübre**, **tohum**, **fide** gibi tarımsal girdiler için kredinin %70’ini ayni, %30’unu nakit olarak kullanabilecekler. Üretim planlaması yapanlar %20, tip sözleşmelerle üretim yapanlar ise %15 ilave faiz/kar payı indirimi alabilecekler.

Bakan Yumaklı’dan Açıklama

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımsal üretimin devamlılığı ve gıda arz güvenliğinin sağlanması adına yapılan desteklerin önemine vurgu yaparak, üreticilere yönelik desteklerin süreceğini belirtti. Yumaklı, “Tarımsal üretimde yeni rekorlara imza atarak gıda arz güvenliğini sürdürmeyi ve tarımsal ihracatı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İlgili Yazılar