Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Silvan Barajı Projesi Ekonomiye Yıllık 20 Milyar Liralık Katkı Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Silvan Barajı Projesi Ekonomiye Yıllık 20 Milyar Liralık Katkı Sağlayacak

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Silvan Barajı ve HES Projesi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, **Silvan Barajı ve HES** projesinin Türkiye ekonomisine yıllık 20 milyar liralık katkı sağlayacağını belirtti. Bu proje, toplamda **8 baraj ve 23 sulama tesisi** olmak üzere **31 bileşeni** içeriyor.

Silvan Barajı: Türkiye ve Avrupa’nın En Yüksek Barajı Olacak

Bakan Yumaklı, **Kulp Çayı üzerindeki Silvan Barajı ve HES** projesinin en önemli bileşenlerinden biri olduğunu vurguladı. Barajın **175,5 metre yüksekliğinde** ve **8,7 milyon metreküp dolgu hacmine** sahip gövdesi ile **Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajı** olacağını açıkladı.

Silvan Barajı’nın Önemi

Silvan Barajı, **7,3 milyar metreküp rezervuar hacmi** ile **GAP’ın Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük ikinci sulama barajı** olacak. Bakan Yumaklı, barajın tamamlanmasıyla **2 milyon 350 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını** ve **235 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını** belirtti.

Hidroelektrik Enerji Üretimi

Proje kapsamında Silvan Barajı ve HES’te **hidroelektrik enerji üretiminin** de gerçekleştirileceğini kaydeden Bakan Yumaklı, tesisteki enerji üretiminin yılda **681 milyon kilovatsaat** olacağını açıkladı. Bu enerji ile ülke ekonomisine yıllık **1,5 milyar lira katkı** sağlanması hedefleniyor.

Gelecek İçin Yatırım

Bakan Yumaklı, Silvan Barajı ve HES projesinin, temiz, ucuz ve yenilenebilir enerji potansiyelinin değerlendirilmesinin yanı sıra **mümbit toprakların suya kavuşturulmasını** sağlayacağını belirtti. Bu tür yüksek katma değerli projelerle Türkiye’nin geleceğe taşınacağını ve **dünya tarımında söz sahibi olmaya devam edeceğini** vurguladı.

İlgili Yazılar