Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Sinoplu Balıkçılar Balık Av Sezonunu Değerlendirdi

Sinoplu Balıkçılar Balık Av Sezonunu Değerlendirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

Balıkçılar Gelirlerinde Düşüş Yaşandığını Belirtti

Sinoplu balıkçılar, 1 Eylül’de başlayıp 15 Nisan’da sona eren balık av sezonunu değerlendirdi. Geçen senelere nazaran gelirlerinde düşüş yaşandığını ve insanların alım güçlerinde azalma olduğunu belirttiler. Özellikle kredi kartlarıyla alışveriş yapmanın yaygınlaştığına dikkat çektiler.

“Yüzümüzün Akıyla Bitirdik”

Sinoplu Balıkçı İbrahim Gündoğdu, sezonla ilgili şunları söyledi: “Hayırlısıyla bu sezonu da yüzümüzün akıyla bitirdik. Bundan sonra dip avlarından gelecek olan balıklar olur. Sinop ve çevresi için yeterli olur ama büyük şehirler için zor mevsimler olacak. Onlar daha ziyade havuz balıklarıyla yetinmek zorunda kalacaklar ama bizler dip avlarından gelen mezgit, istavrit, kalkan, iskorpit balığımız özellikle barbun, tekir balıklarıyla biz idare edeceğiz.”

“Alım Güçleri Zayıf”

Gündoğdu, alım güçlerindeki düşüşü şu şekilde açıkladı: “Bu sezon çok kritik geçti. İnsanların alım güçleri bayağı bir düştü. Eskiye oranla hemen hemen yüzde 50 diyebilirim. Bizim işlerimiz de yüzde 50’ye düştü. Müşterilerin alım güçleri de çok zayıf. Özellikle kredi kartlarıyla devam ediyorlar.”

“Büyük Kayıklarımız Mazot Masraflarında Zorlanıyor”

Balıkçı Ümit İslah ise sezonu şu şekilde değerlendirdi: “Bu sezon ekonomik olarak düşük. Balık düzeni az. Balıklarımız da az sayıda geliyor. Eskiye oranla işlerimiz daha düşük. Büyük kayıklarımız 1-2 ton mazot yakarken şimdi 3-4 ton mazot yakmak zorunda kalıyor. Tekneler balıkların peşine gidiyor ama balık yok. Vatandaşın da alım gücü düştü.”

“Çok Pahalı, Alım Gücümüz Yok”

Balıkçı tezgahına gelen İbrahim Oral ise durumu şu şekilde aktardı: “Çok pahalı. Alma gücümüz yok. Ben emekliyim fakat emekli maaşım bana yetmiyor. Bu sezon 3-4 kere hamsi yedik, çok da yiyemedik.”

İlgili Yazılar