Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır, Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreninde Konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır, Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreninde Konuştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Bakan Kacır, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonunu Vurguladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır, Tuzla’da gerçekleşen Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, Türkiye’yi kritik teknolojilerde üretim üssü yapma hedefine bir adım daha yaklaştıracaklarını belirtirken, ülkemizin sanayi öncülüğünde kesintisiz bir büyüme sürecinde olduğunu vurguladı.

Bakan Kacır, Yatırım ve İstihdam Odaklı Kalkınma Hedeflerini Anlattı

Kacır, ülkenin başarılı büyüme ivmesinin arkasında güçlü siyasi irade, istikrarlı devlet politikaları ve milli AR-GE çalışmalarının bulunduğunu dile getirirken, Türkiye’nin kritik ve ileri teknoloji alanlarında küresel değer zincirinde önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Bakan Kacır, “Yatırım, istihdam, üretim, icat ve ihracat odaklı kalkınmamıza hız katacak yeni atılımlara odaklanıyoruz” dedi.

Mobilite Sektöründe Elektrikli Araçlar ve Batarya Üretimine Odaklanılacak

Bakan Kacır, mobilite sektöründe elektrikli araçların payını artırmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye’nin bu alanda önemli adımlar atacağını söyledi. Ayrıca, batarya ve enerji depolama teknolojilerini stratejik bir alan olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Kacır, bu alandaki yatırımların artarak devam edeceğini açıkladı.

Yeni Teşvik Programları ve Yatırımlarla Batarya Üretim Kapasitesi Artacak

Bakan Kacır, teknoloji odaklı sanayi hamleleri kapsamında batarya ve enerji depolama teknolojilerine yönelik yeni teşvik programlarının hayata geçirileceğini müjdeledi. Ayrıca, Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası ile 2024 sonuna kadar 500 megawatt saatlik, 2025 ve 2026 yıllarında ise kademeli olarak 2 gigawatt saatlik ilave batarya üretim kapasitesine erişileceğini duyurdu.

Bakan Kacır’ın, Türkiye’nin teknoloji ve sanayi alanındaki hedefleri doğrultusunda yapılan bu açıklamalar, ülkenin geleceğe yönelik büyüme stratejilerine ışık tutuyor.

İlgili Yazılar