Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rekabet Kurumu Beyaz Et Sektöründeki Soruşturmaları Değerlendirdi

Rekabet Kurumu Beyaz Et Sektöründeki Soruşturmaları Değerlendirdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, beyaz et sektöründe yürütülen soruşturmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurgulayan Küle, rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen firmalara ağır idari para cezaları uygulandığını belirtti.

Beyaz Et Piyasasındaki Soruşturmalar

Küle, beyaz et piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslere yönelik 4 ayrı soruşturma açtıklarını hatırlattı. Bu soruşturmalardan en kapsamlısının, rekabete hassas bilgi değişimi yoluyla Kanun’un ilgili maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespit edilmesi amacıyla yapılan Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ (Lezita) başta olmak üzere 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturma olduğunu belirtti. Lezita hakkında ayrıca nihai satış noktalarının yeniden satış fiyatını tespit ettiği iddiasıyla da soruşturma yürütüldü.

Uzlaşma Süreci

Küle, soruşturma süreci devam eden Lezita, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç’in uzlaşma başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Uzlaşma süreci sonunda ihlali kabul eden söz konusu 4 üreticiye yaklaşık 1,2 milyar lira idari para cezası uygulandığını belirtti ve bu teşebbüsler bakımından soruşturmanın sonlandığını aktardı.

Kararlı Çalışma

Küle, soruşturmada uzlaşma süreci devam eden teşebbüslerin de bulunduğuna ve süreç sonucunda verilen para cezasının artabileceğine dikkat çekerek, “Beyaz ve kırmızı et piyasalarına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. Firmaların rekabete aykırı faaliyetlerden kaçınmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum” dedi.

İlgili Yazılar