Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rekabet Kurulu, META Hakkında Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurulu, META Hakkında Soruşturma Başlattı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

META’nın Veri Birleştirme Politikaları İnceleme Altında

Rekabet Kurulu’nun açıklamasına göre, META tarafından piyasaya sürülen ‘Threads’ isimli uygulamanın kullanıcılar için Instagram hesabı zorunluluğu getirmesi ve Threads hesabını kaldırmak isteyenlerin Instagram hesabını da silmek zorunda bırakılması iddialarının ardından META hakkında ön araştırma başlatıldı. Yapılan incelemede, META’nın veri birleştirme politikalarının diğer META ürünlerinde kullanılabilecek verileri aktarma potansiyeline sahip olduğu belirlendi.

23 Kasım 2023 Tarihinde Soruşturma Başlatıldı

Rekabet Kurulu, META hakkında 23 Kasım 2023 tarihinde soruşturma başlatma kararı aldı. Threads uygulaması üzerindeki soruşturmanın odak noktası, META’nın veri birleştirme davranışları ve bu davranışların rekabet ortamına etkileri oldu. Veri birleştirme pratiklerinin dijital rekabet açısından sorunlu olabileceği belirtilerek, META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturabileceği üzerinde duruldu.

Geçici Tedbir Kararı ve Günlük Para Cezası

Rekabet Kurulu, 8 Şubat 2024 tarihli toplantısında META’nın pazarda hakim durumda olduğunu ve bu durumun rekabeti zedelediğini tespit etti. Instagram ve Threads arasındaki veri birleştirme davranışının engellenmesi için geçici tedbir kararı alındı. Bu kararın ihlali durumunda günlük 4 milyon 796 bin 152,96 lira idari para cezası uygulanacak.

Threads Faaliyetlerini Sonlandırdı

META, alınan tedbirlere uymak adına Avrupa Birliği’ndeki ‘profilsiz kullanım’ önerisini kabul etmedi ve yeni bir çözüm önerisi sunmadı. Bu nedenle Threads, Türkiye’deki tüm kullanıcı profillerini devre dışı bıraktı. Rekabet Kurulu, Threads’in faaliyetlerini durdurmasını uyumlu buldu ve günlük para cezası yerine 335 milyon 730 bin 707 lira 20 kuruş ceza uygulanmasına karar verdi.

İlgili Yazılar