Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Perakende Sektöründe Enflasyonun Etkileri

Perakende Sektöründe Enflasyonun Etkileri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Tüketimde Daralma ve Alışveriş Alışkanlıklarındaki Değişim

Enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirler, başta kredi kartları olmak üzere tüketimi kısmaya yönelik adımlar atıldı. Bu durum, vatandaşın düşen alım gücüyle birleşerek iç talepte daralmayı hızlandırdı.

AVM ve Mağaza Ziyaretlerinde Azalma

Tüketiciler, alışverişlerinde sadece düşük fiyatlı ve kampanyalı ürünlere yönelmeye başladı. Bu durum, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Nuri Şapkacı’nın vurguladığı üzere AVM ve mağaza ziyaretlerinde de azalmaya neden oldu.

Perakende Sektöründe Fiyatlama Davranışları

Sektörde fiyatlama davranışlarının bozulduğunu belirten Şapkacı, enflasyonun arkasına saklanarak yüksek zamların yapıldığını dile getirdi. Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe ise iç talepteki daralmanın sektörü olumsuz etkilediğini ve 2024 hedeflerine iyi başlanmadığını ifade etti.

Yaş Grupları Arasındaki Alışveriş Farkları

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Ünal Dölek, yeme içme sektöründe yaşanan enflasyon ve alım gücündeki düşüş nedeniyle 45 yaş üstü tüketicinin restoranlardan çekildiğini belirtti. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise turistlere yapılan satışların toplam içindeki payının düştüğünü vurguladı.

İlgili Yazılar