Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Patates Üreticileri ve Tüketicileri Zor Durumda

Patates Üreticileri ve Tüketicileri Zor Durumda

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Patates Sorunu Büyüyor

Patates, vatandaşların temel tüketim maddesi olmasına rağmen yanlış tarım politikaları sebebiyle her sene tartışma konusu olmaya devam ediyor. Türkiye’nin patates deposu olarak bilinen Niğde‘de durum vahim. CHP Niğde Milletvekili ve Meclis Tarım Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, üreticilerin maliyetine depolama yaptığını ancak ürünleri satamadığını ifade etti.

Küçük Çiftçiler ve Piyasa Yapıcılar

Gürer’e göre, piyasa yapıcı şirketler küçük çiftçiyi mağdur ediyor. Özellikle büyük kentlerde patates fiyatları arttığında tüketiciler, bu ürüne ulaşmakta zorlanıyor. Niğde’de patatesin kilosu bir süre önce 4 liraya kadar düşmüş durumda. Ancak İstanbul gibi büyük şehirlerde, marketlerde veya pazarlarda 20 liranın altında patates bulunmuyor.

Üreticiler Zarar Ediyor

Niğde‘de patates üreticisi olan Hasan Doğruer, patatesin depolarda kaldığını ve sözleşmeli tarım yapan şirketlerin küçük çiftçinin ürününün değer bulmasını engellediğini belirtti. Doğruer, patates üretiminin şirketleştirildiğini ve devlet kurumlarının patatesi büyük şirketlerden alması ile sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Araştırma ve Sonuç

Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de patates üretiminin 1999 yılında 6.5 ton iken günümüzde 5.5 milyon tona kadar düştüğünü belirtti. Bu durumun büyük şirketlerin piyasaya hakim olmasıyla küçük üreticilerin zor durumda kalmasına neden olduğunu vurguladı. Gürer, aracıların kazandığı ancak üreticilerin kaybettiği bir döngünün olduğunu ifade etti.

İlgili Yazılar