Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Paslanmaz Çelik İthalatına Yönelik Antidamping Soruşturması Endişe Yaratıyor

Paslanmaz Çelik İthalatına Yönelik Antidamping Soruşturması Endişe Yaratıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Paslanmaz Çelikte Alınan Ek Vergi ve Antidamping Kararı Üretim Sektörünü Endişelendiriyor

Sene başında %12’ye çıkarılan ilave gümrük vergisi sonrasında, Çin, Endonezya ve Tayvan menşeli paslanmaz çelik ürünlerine yönelik antidamping soruşturması gündeme geldi. Bu durum, paslanmaz çelik kullanan sektörlerde ek maliyet ve ihracat kaybı endişesi yarattı.

Sektör Temsilcileri Uyarıyor: Ek Maliyetler İçeride Enflasyonu Artırır, İhracatı Olumsuz Etkiler

Antidamping vergisi kararı alınması durumunda beyaz eşya, küçük ev aletleri, ev ve mutfak gereçleri gibi sektörlerde maliyet artışı yaşanacağını belirten temsilciler, bu durumun yıllık 3-3,5 milyar dolarlık ihracat kaybına neden olabileceğini vurguluyor.

Sektörler Gümrük Vergisi ve Antidamping Soruşturmasına Karşı Çıkıyor

Paslanmaz çeliğin haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle başlatılan antidamping soruşturmasına karşı çıkan sektör temsilcileri, mevcut gümrük vergisinin kaldırılmasını ve soruşturmanın sonlandırılmasını talep ediyor. Yeterli üretimin olmadığına dikkat çeken temsilciler, ek vergi uygulamalarının sektörü olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor.

İstihdam ve İhracat Kayıpları Endişe Yaratıyor

Sektörde çalışan 1 milyon kişinin istihdamının risk altında olduğunu belirten temsilciler, ek vergi ve antidamping uygulamalarının içinde enflasyonu artıracağını, ihracatı düşüreceğini ve milyarlarca dolarlık kayıplara yol açabileceğini dile getiriyor.

İlgili Yazılar