Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Paris’te Kanaklarla Dayanışma Gösterisi

Paris’te Kanaklarla Dayanışma Gösterisi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

Paris’te Yeni Kaledonya’daki Kanaklar İçin Dayanışma Gösterisi

Paris’in başkenti Paris’te Yeni Kaledonya’daki yerli halk Kanaklarla dayanışma gösterisi düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Kanaklar ve destekçileri, Millet Meydanı’na yürüdü.

Fransa’nın Anayasal Reformuna Karşı Protesto

Göstericiler, Fransız hükümetinin Kanakların seçimlerdeki etkisini azaltacak anayasal reformda geri adım atmasını istedi. “Yeni Kaledonya’ya özgürlük” ve “Yaşasın Kanak halkının mücadelesi” sloganları atıldı.

Filistin Halkına Destek

Bazı göstericilerin Filistin kefiyesiyle katıldığı gösteride, Kanakların Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğu belirtildi.

Yeni Kaledonya’nın Bağımsızlık Süreci

Protestocular, Yeni Kaledonya bayrağı ile “170 Yıllık Fransız Sömürgeciliği Yeter” ve “Yeni Kaledonya ile Dayanışma” yazılı dövizler taşıdı. Kanakların Fransız hükümetinin anayasal reformuna karşı çıktığı belirtildi.

Anayasal Reform ve Yerli Halkın Endişeleri

Yerli halk Kanaklar, Fransız hükümetinin anayasal reform girişimini 1988’de imzalanan Noumea Anlaşması’na aykırı buluyor. Hükümetin reformuyla yerel seçimlerde Fransızların oy kullanma hakkının genişletilmesi planlanıyor.

Referandum ve Bağımsızlık Yanlısı Hareket

Yeni Kaledonya, 2018, 2020 ve 2021’de olmak üzere 3 kez bağımsızlık için referandum yapılmış ve “hayır” oyu çıkmıştı. Bağımsızlık yanlısı Kanak Sosyalist Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi (FLNKS) 2021’deki referandumu boykot etmişti.

İlgili Yazılar