Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mısır ve Hamas Arasında Ateşkes Görüşmeleri

Mısır ve Hamas Arasında Ateşkes Görüşmeleri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Hamas Heyeti Kahire’den Ayrıldı

Mısır’dan yayın yapan Al Qahera News televizyon kanalına göre, Hamas heyeti Kahire’den ayrıldı. Ancak, kaynaklar, Mısır’ın ateşkes önerisine yazılı yanıtla geri döneceklerini belirtti fakat detaylı bilgi verilmedi.

Ateşkes Teklifinin İçeriği

Mısır ve Hamas arasında ateşkes teklifine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, Yedioth Ahronoth gazetesine göre, teklif, Tel Aviv’in tahminlerine göre 134 İsrailli esirin 3 aşamada serbest bırakılmasını içeriyor. İlk aşamada 33 esirin serbest bırakılması öngörülürken, geri kalanların da 10 hafta arayla iki aşamada serbest bırakılacağı belirtiliyor.

Hamas’ın Talepleri

Hamas’ın, her İsrail askerine karşılık 50 esirin serbest bırakılmasını ve her sivile karşılık da 30 esirin serbest bırakılmasını talep ettiği ifade ediliyor. Gazeteye göre, İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Refah şehrine karadan girmeye yönelik hazırlıkları durdurmayı ve bir yıl süreyle tam ateşkes sağlamayı taahhüt ediyor.

Gazze’deki Durum

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 24 binden fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 34 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu bölgede 77 binden fazla yaralı ve 7 bin kayıp olduğu aktarılıyor. Gazze Şeridi’nde 1,9 milyondan fazla Filistinlinin zorla göç ettirildiği ifade ediliyor.

Uluslararası Tepkiler

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararına rağmen İsrail’in saldırılarının devam ettiği vurgulanıyor. Uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen İsrail makamlarının, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a kara saldırısı başlatılacağı söylemini sürdürdüğü belirtiliyor.

İlgili Yazılar