Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mısır Kaynağından: İsrail ve Hamas Arasındaki Ateşkes Anlaşması

Mısır Kaynağından: İsrail ve Hamas Arasındaki Ateşkes Anlaşması

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Mısırlı kaynak, İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes anlaşmasının detaylarını açıkladı.

Ateşkes Anlaşmasının Detayları

Üst düzey bir Mısırlı kaynak, “Al Qahera News”e yaptığı açıklamada, esir takası ile gözaltındakiler, tutuklular ve insani ateşkes aşamalarından oluşan bir anlaşmanın sağlandığını belirtti. Mısırlı müzakere heyetinin her iki taraftan da olumlu dönüşler aldığı ifade edildi.

Müzakerelerdeki Gelişmeler

Aynı kaynak, Mısır’ın gerilimi sona erdirmek ve iki taraf arasındaki ateşkes anlaşmasını başarılı kılmak için çabalarını sürdürdüğünü aktardı. Mısırlı güvenlik heyetinin, Hamas ve İsrail’den olumlu dönüşler aldığını ve ateşkes için temaslarını yoğunlaştırdığını belirtti.

Siyasi Açıklamalar

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Gazze Şeridi’nde kapsamlı bir ateşkes sağlanması yönündeki müzakerelerde yaşanan olumlu gelişmeleri yakından takip ettiğini ve tüm taraflara daha fazla çaba gösterme çağrısında bulundu.

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi.

Refah’a Yönelik Saldırılar

İsrail Savaş Kabinesi, Hamas’ın ateşkes önerilerini onaylamasının ardından Refah’ta saldırılara devam kararı aldı. İsrail ordusu, zorunlu göç talebiyle Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istedi ve bölgede zorunlu göç başladı.

Refah, Gazze’ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olarak önem taşımaktadır ve Mısır sınırındaki Refah sınır kapısını da içermektedir.

İlgili Yazılar